IRA Sprints

Dobmeier Defends Northern Turf
Buffalo Wild Wings King of the Wings Points Fund
Guilford Seals the Deal on First Time Series Win a...
Dobmeier Defends Northern Turf

Dobmeier Defends Northern Turf

7/18/2024 -
Dobmeier Defends Northern Turf: Norman County speedway was met with 36 of the best of the upper Midwest featuring the Bumper to Bumper IRA and the Buf
Buffalo Wild Wings King of the Wings Points Fund

Buffalo Wild Wings King of the Wings Points Fund

7/15/2024 -
The Bumper To Bumper IRA Outlaws Sprint Series will make their 3rd annual trek to join the Northern Outlaw Sprint Series (NOSA) for the Buffalo Wild W
Guilford Seals the Deal on First Time Series Win a...

Guilford Seals the Deal on First Time Series Win a...

7/1/2024 -
Guilford Seals the Deal on First Time Series Win at Beaver Dam Raceway 30 sprint cars checked into Beaver Dam Raceway to conclude the June portion of

Latest News

Dobmeier Defends Northern Turf

Dobmeier Defends Northern Turf

7/18/2024
Dobmeier Defends Northern Turf: Norman County speedway was met with 36 of the best of the upper Midwest featuring the Bumper to Bumper IRA and the Buffalo Wild Wings King of the Wings NOSA Sprint Car Series. Christopher Thram was fastest in hot laps and fastest in...more
Buffalo Wild Wings King of the Wings Points Fund

Buffalo Wild Wings King of the Wings Points Fund

7/15/2024
The Bumper To Bumper IRA Outlaws Sprint Series will make their 3rd annual trek to join the Northern Outlaw Sprint Series (NOSA) for the Buffalo Wild Wings presented King Of The Wings July 18-20. The 3-day series, complete with a $5000 3-day top 5 point fund of $2000,...more
Thiel quick with Outlaws at Wilmot; Will work toward crown in IRA King of the Wings t

Thiel quick with Outlaws at Wilmot; Will work toward crown in IRA King of the Wings t...

7/15/2024
By Fully Injected Motorsports: SHEBOYGAN, Wis. (July 15, 2024) - It was a hard-fought battle in the Badger State for Scotty Thiel and Team 73, joining the World of Outlaws Sprint Car Series in a trio of starts at Beaver Dam Raceway (July 10) and Wilmot Raceway (July...more

Upcoming Events

Championship Points

Follow Us

7/15/2023 - River Cities Speedway

7/15/2023 - River Cities Speedway

Grand Forks, ND

37 entries

410 Sprints - Winged


A Feature (30 Laps): 1. 2A-Austin Pierce[1]; 2. 1-Brenham Crouch[3]; 3. 11M-Brendan Mullen[6]; 4. 13-Mark Dobmeier[8]; 5. 8-Jack Croaker[2]; 6. 49-Josh Schneiderman[4]; 7. 3N-Jake Neuman[12]; 8. 65-Jordan Goldesberry[9]; 9. 46-Joel Myers Jr[21]; 10. 8H-Jade Hastings[10]; 11. 25T-Travis Arenz[11]; 12. 23-Russel Borland[24]; 13. 14T-Tim Estenson[7]; 14. 25-Danny Schlafer[5]; 15. 9K-Kyle Schuett[14]; 16. 17-Zach Omdahl[23]; 17. 0-Nick Omdahl[22]; 18. 31-Shane Roemeling[15]; 19. 2W-Scott Neitzel[18]; 20. 87A-Austin Hartmann[13]; 21. 71M-Caden Englehart[16]; 22. 26-Tyler Tischendorf[17]; 23. G5-Gage Pulkrabek[19]; 24. 91M-Jackson Moffett[20]

B Feature (12 Laps): 1. 46-Joel Myers Jr[2]; 2. 0-Nick Omdahl[1]; 3. 17-Zach Omdahl[5]; 4. 23-Russel Borland[16]; 5. 26R-Preston Ruh[4]; 6. U2-Jack Vanderboom[7]; 7. 27-Weston Olson[12]; 8. 4-Colton Young[11]; 9. 26E-Blake Egeland[3]; 10. 24-Scott Conger[14]; 11. 41T-Travis Strandell[9]; 12. 25A-Al Schlafer[6]; 13. 78-Bill Wagner[13]; 14. (DNF) 4K-Kris Spitz[10]; 15. (DNF) 52-Adam Sobolik[8]; 16. (DNS) 14E-Tom Egeland; 17. (DNS) 39V-William Huck

Dash 1 (4 Laps): 1. 2A-Austin Pierce[1]; 2. 1-Brenham Crouch[2]; 3. 25-Danny Schlafer[4]; 4. 14T-Tim Estenson[5]; 5. 65-Jordan Goldesberry[3]

Dash 2 (4 Laps): 1. 8-Jack Croaker[1]; 2. 49-Josh Schneiderman[2]; 3. 11M-Brendan Mullen[3]; 4. 13-Mark Dobmeier[4]; 5. 8H-Jade Hastings[5]

Heat 1 (8 Laps): 1. 14T-Tim Estenson[3]; 2. 25-Danny Schlafer[2]; 3. 87A-Austin Hartmann[1]; 4. 26-Tyler Tischendorf[6]; 5. G5-Gage Pulkrabek[7]; 6. 0-Nick Omdahl[4]; 7. 17-Zach Omdahl[5]; 8. 4-Colton Young[8]; 9. 78-Bill Wagner[9]; 10. (DNS) 14E-Tom Egeland

Heat 2 (8 Laps): 1. 1-Brenham Crouch[2]; 2. 25T-Travis Arenz[1]; 3. 2A-Austin Pierce[4]; 4. 31-Shane Roemeling[5]; 5. 65-Jordan Goldesberry[3]; 6. 26E-Blake Egeland[9]; 7. U2-Jack Vanderboom[6]; 8. 41T-Travis Strandell[7]; 9. 39V-William Huck[8]

Heat 3 (8 Laps): 1. 8H-Jade Hastings[1]; 2. 13-Mark Dobmeier[4]; 3. 71M-Caden Englehart[5]; 4. 91M-Jackson Moffett[6]; 5. 8-Jack Croaker[2]; 6. 26R-Preston Ruh[7]; 7. 52-Adam Sobolik[8]; 8. 24-Scott Conger[9]; 9. (DNF) 46-Joel Myers Jr[3]

Heat 4 (8 Laps): 1. 11M-Brendan Mullen[4]; 2. 3N-Jake Neuman[1]; 3. 9K-Kyle Schuett[2]; 4. 2W-Scott Neitzel[5]; 5. 49-Josh Schneiderman[3]; 6. 25A-Al Schlafer[9]; 7. 4K-Kris Spitz[8]; 8. 27-Weston Olson[7]; 9. (DNF) 23-Russel Borland[6]

Qualifying A: 1. 0-Nick Omdahl, 00:10.290[1]; 2. 2A-Austin Pierce, 00:10.392[4]; 3. 14T-Tim Estenson, 00:10.534[5]; 4. 65-Jordan Goldesberry, 00:10.636[3]; 5. 25-Danny Schlafer, 00:10.711[9]; 6. 1-Brenham Crouch, 00:10.797[11]; 7. 87A-Austin Hartmann, 00:10.822[8]; 8. 25T-Travis Arenz, 00:11.002[18]; 9. 17-Zach Omdahl, 00:11.013[12]; 10. 31-Shane Roemeling, 00:11.143[10]; 11. 26-Tyler Tischendorf, 00:11.328[15]; 12. U2-Jack Vanderboom, 00:11.346[19]; 13. G5-Gage Pulkrabek, 00:11.463[13]; 14. 41T-Travis Strandell, 00:11.498[6]; 15. 4-Colton Young, 00:11.671[7]; 16. 39V-William Huck, 00:11.829[2]; 17. 78-Bill Wagner, 00:12.632[17]; 18. (DNS) 26E-Blake Egeland; 19. (DNS) 14E-Tom Egeland

Qualifying B: 1. 13-Mark Dobmeier, 00:11.049[17]; 2. 11M-Brendan Mullen, 00:11.071[6]; 3. 46-Joel Myers Jr, 00:11.074[4]; 4. 49-Josh Schneiderman, 00:11.125[11]; 5. 8-Jack Croaker, 00:11.131[16]; 6. 9K-Kyle Schuett, 00:11.157[7]; 7. 8H-Jade Hastings, 00:11.218[8]; 8. 3N-Jake Neuman, 00:11.286[2]; 9. 71M-Caden Englehart, 00:11.319[15]; 10. 2W-Scott Neitzel, 00:11.396[13]; 11. 91M-Jackson Moffett, 00:11.405[5]; 12. 23-Russel Borland, 00:11.440[9]; 13. 26R-Preston Ruh, 00:11.509[3]; 14. 27-Weston Olson, 00:11.705[14]; 15. 52-Adam Sobolik, 00:11.722[1]; 16. 4K-Kris Spitz, 00:11.775[12]; 17. 24-Scott Conger, 00:12.297[18]; 18. 25A-Al Schlafer, 00:12.443[10]

Hot Laps: 1. 13-Mark Dobmeier, 00:10.575[36]; 2. 1-Brenham Crouch, 00:10.599[11]; 3. 46-Joel Myers Jr, 00:10.645[23]; 4. 11M-Brendan Mullen, 00:10.772[25]; 5. 3N-Jake Neuman, 00:10.837[21]; 6. 49-Josh Schneiderman, 00:10.842[30]; 7. 71M-Caden Englehart, 00:10.867[34]; 8. 25T-Travis Arenz, 00:10.874[18]; 9. 9K-Kyle Schuett, 00:10.968[26]; 10. 8H-Jade Hastings, 00:10.971[27]; 11. 2W-Scott Neitzel, 00:11.028[32]; 12. G5-Gage Pulkrabek, 00:11.080[13]; 13. 23-Russel Borland, 00:11.085[28]; 14. 25-Danny Schlafer, 00:11.187[9]; 15. U2-Jack Vanderboom, 00:11.214[19]; 16. 52-Adam Sobolik, 00:11.381[20]; 17. 17-Zach Omdahl, 00:11.469[12]; 18. 8-Jack Croaker, 00:11.493[35]; 19. 24-Scott Conger, 00:11.510[37]; 20. 25A-Al Schlafer, 00:11.514[29]; 21. 26-Tyler Tischendorf, 00:11.529[15]; 22. 31-Shane Roemeling, 00:11.611[10]; 23. 26R-Preston Ruh, 00:11.668[22]; 24. 4K-Kris Spitz, 00:11.738[31]; 25. 27-Weston Olson, 00:11.756[33]; 26. 87A-Austin Hartmann, 00:11.952[8]; 27. 14T-Tim Estenson, 00:12.066[5]; 28. 26E-Blake Egeland, 00:12.148[16]; 29. 65-Jordan Goldesberry, 00:12.200[3]; 30. 4-Colton Young, 00:12.211[7]; 31. 91M-Jackson Moffett, 00:12.265[24]; 32. 14E-Tom Egeland, 00:12.356[14]; 33. 2A-Austin Pierce, 00:12.419[4]; 34. 78-Bill Wagner, 00:12.594[17]; 35. 0-Nick Omdahl, 00:12.844[1]; 36. 41T-Travis Strandell, 00:12.936[6]; 37. 39V-William Huck, 00:14.235[2]

17 entries

Lightning Sprints


A Feature 1 (20 Laps): 1. 13-Alan Truscinski[3]; 2. 11-Dexter Dvergsten[4]; 3. 4-Dylan Langevin[1]; 4. 10-Alex Truscinski[7]; 5. 87-Matthew Taves[9]; 6. 27-Weston Olson[5]; 7. 100-Jason Berg[6]; 8. 72-Kate Taves[8]; 9. 18-Hayden Koehmstedt[16]; 10. 7S-Sean Enright[12]; 11. 40-Evan Yanish[10]; 12. 24-Bryce Haugeberg[2]; 13. 1W-Mark Williams[13]; 14. 23-Gerald Hatlestad[11]; 15. 20-Jasmyn Hatlestad[17]; 16. (DNF) 18I-Emmitt Isane[15]; 17. (DNF) 04-Richard Rygg[14]

Heat 1 (8 Laps): 1. 4-Dylan Langevin[3]; 2. 100-Jason Berg[1]; 3. 10-Alex Truscinski[4]; 4. 27-Weston Olson[7]; 5. 72-Kate Taves[8]; 6. 7S-Sean Enright[2]; 7. 1W-Mark Williams[6]; 8. 18I-Emmitt Isane[5]; 9. 20-Jasmyn Hatlestad[9]

Heat 2 (8 Laps): 1. 13-Alan Truscinski[1]; 2. 24-Bryce Haugeberg[4]; 3. 11-Dexter Dvergsten[5]; 4. 40-Evan Yanish[2]; 5. 87-Matthew Taves[6]; 6. 23-Gerald Hatlestad[8]; 7. 04-Richard Rygg[3]; 8. (DNF) 18-Hayden Koehmstedt[7]

13 entries

IMCA RaceSaver Sprint Car


A Feature 1 (20 Laps): 1. 64-Andy Pake[5]; 2. 72-Tye Wilke[8]; 3. 13T-Ty Hanten[2]; 4. 31-Koby Werkmeister[11]; 5. 80P-Jacob Peterson[3]; 6. 39-Morgan Nyquist[6]; 7. 13-Patrick Heikkinen[10]; 8. 84-Joshua Johnson[7]; 9. 3M-Marcus Rothenbacher[1]; 10. 15-Laela Eisenschenk[9]; 11. 69C-Tom Cummings[13]; 12. (DNF) 7L-Ellie Hensley[12]; 13. (DNF) 69-Brandon Rekow[4]

Heat 1 (8 Laps): 1. 72-Tye Wilke[5]; 2. 80P-Jacob Peterson[3]; 3. 69-Brandon Rekow[1]; 4. 39-Morgan Nyquist[7]; 5. 13-Patrick Heikkinen[2]; 6. 31-Koby Werkmeister[6]; 7. 69C-Tom Cummings[4]

Heat 2 (8 Laps): 1. 15-Laela Eisenschenk[1]; 2. 64-Andy Pake[5]; 3. 13T-Ty Hanten[4]; 4. 84-Joshua Johnson[3]; 5. 3M-Marcus Rothenbacher[6]; 6. 7L-Ellie Hensley[2]

Next Event

DAYSHRSMINSEC

Latest Photos